Biblioteka bawi i uczy!
W środę 22.02.2017 r. w Czytelni odbyła się prezentacja multimedialna połączona z wykładem, którą przygotował pan Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej. Tematem prezentacji były zabytki miasta i gminy Żarów. Uczestnicy spotkania – najmłodsi czytelnicy – ku naszej ogromnej radości, bardzo chętnie brali udział i angażowali się w trakcie całego wydarzenia. Pan Bogdan nie tylko ciekawie opowiadał o naszych regionalnych dobrach kultury, ale także prowadził z dziećmi ożywioną dyskusję. Spotkanie nabrało formy interakcji ze słuchającymi, co okazało się drogą do sukcesu. Duże poruszenie wywołały również pokazane przez prowadzącego stare pamiątki: monety, naboje, biżuteria itp. Na zakończenie czekała na wszystkich słodka niespodzianka.
Już minął półmetek ferii
W piątek 17.02.2017 r. minął półmetek ferii. W bibliotece było głośno i radośnie. Codziennie odbywały się zajęcia, w których brało udział około dwadzieścioro dzieci. Uczestnicy bardzo chętnie angażowali się w plastykę, wspólnymi siłami stworzyli regulamin ferii oraz łańcuch z serduszek zdobiący salę biblioteki na Dzień Świętego Walentego. Wszystkie przygotowane przez dzieci kartki walentynkowe wzięły udział w konkursie. Wybrano cztery pierwsze miejsca, ale każdy został nagrodzony słodkim co nieco. Z dużą radością były tworzone prace z kawałków materiałów, które na czas trwania zajęć plastycznych, przekształciły Oddział Dziecięcy w istną pracownię krawiecką. W związku z tym, że rok 2017 jest ogłoszony „Rokiem Wisły”, na zajęciach połączyliśmy zabawę z nauką. Na dużej mapie Polski zaznaczyliśmy linię Wisły, omawiając jej położenie. Każdy pokolorował również swoją małą wersję mapki.
ZAPRASZAMY NA FERIE ZIMOWE 2017
Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 6-12 lat, do udziału w zajęciach organizowanych tradycyjnie przez bibliotekę pod hasłem: „ZIMA TO FERII CZAS, BIBLIOTEKA CZEKA – ODWIEDŹ NAS”. Zajęcia już trwają! Odbywać się będą przez dwa tygodnie, od 13 lutego 2017 r. do 24 lutego 2017 r., od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10:00 do 14.00. W programie są przewidziane różnorodne atrakcje dla najmłodszych: zabawy integracyjne, zajęcia plastyczne, karaoke, konkursy i wiele innych. Dołączyć można w każdej chwili, nie są wymagane wcześniejsze zapisy. Program ferii dostępny jest poniżej.
Uroczyste otwarcie „Regału pamięci”
24 stycznia odbyło się w bibliotece uroczyste otwarcie „Regału pamięci”, który jest zwieńczeniem działań realizowanych w ramach projektu pn. Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów, dwóch organizacji pozarządowych: Fundacji Inicjatywa B oraz Stowarzyszenia Labiryntarium.pl. Organizacje te skupiają młodych pasjonatów lokalnej historii, którzy z wielką determinacją starają się pozyskać pamiątki stanowiące o naszej tożsamości. Na spotkaniu Tomasz Nycz z Fundacji Inicjatywa B przedstawił prezentację multimedialną projektu, pozyskane materiały na aukcjach zagranicznych i ogólnokrajowych, a także zakupione na giełdach staroci na terenie powiatu świdnickiego.
Dzień Kubusia Puchatka
18 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Z tej okazji zaproszono dzieci z Bajkowego Przedszkola w Żarowie, grupę „Krasnali” oraz „Króliczków”, do wspólnej zabawy. Na początku „bajkowym pociągiem” wyruszyły w podróż do Stumilowego Lasu. Kiedy biblioteka zamieniała się w las z bajki, dzieci wysłuchały czytanych przez bibliotekarkę przygód Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Następnie brały udział w zabawie w „poszukiwanie zagubionego ogona Kłapouchego”. Poznały mieszkańców Stumilowego Lasu i chętnie odpowiadały na pytania z quizu na temat Puchatka i jego przyjaciół. Nauczyły się brykać jak Tygrys oraz tańczyły i śpiewały przy muzyce z chustą klanzy.
Regał pamięci
Zapraszamy na otwarcie projektu „Regał pamięci”, które odbędzie się w dniu 24.01.2017 r. o godzinie 17.00. Zapraszają: biblioteka, Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl. Podczas otwarcia, dowiedzą się Państwo o regale, bibliotece dziedzictwa, samej ekspozycji oraz dalszych planach związanych z tym projektem. Zachęcamy także wszystkich do zabrania ze sobą zdjęć, listów, map, dokumentów oraz innych materiałów, które moglibyśmy umieścić na regale w celach prezentacyjnych. „Regał pamięci” może tak naprawdę tworzyć każdy z nas. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy! więcej…
Mała orkiestra AM





























