Biblioteka jest głównym partnerem w  projekcie Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego. Jest to projekt-koncepcja, eksperyment dwóch organizacji pozarządowych: Fundacjj Inicjatywa B oraz Stowarzyszenia Labiryntarium.pl.  Już w styczniu planowane jest otwarcie ”Regału pamięci”, który zostanie zainstalowany w naszej siedzibie. „Regał pamięci” to owoc akcji społecznej, której celem jest ochrona dziedzictwa lokalnej społeczności. Dbając o zachowanie pamięci o regionie, postanowiono stworzyć ogólnodostępną akcję skupiającą się na wyszukiwaniu (m.in. na zagranicznych aukcjach) materiałów, dokumentów, artefaktów związanych z lokalną historią i kulturą Gminy Żarów.
Są już pierwsze rezultaty, dzięki wpłacie Anny Pacholak, Mateusza Cudo oraz Tomasza Nycza 9 listopada 2016 r., dotarły do nas dokumenty-fragment gazety, mówiącej o historii oraz reklamie działalności C. Kulmiza. Dokument Kulmiz Marienhütte Saarau XL Reklame & Historie 1923, został już zdigitalizowany i udostępniony w formie elektronicznej. „Regał pamięci” ma spełniać funkcję wernisażu, ale także biblioteki multimedialnej wyposażonej w skaner, tablet oraz specjalnie zaprojektowaną aplikację, które umożliwią realizację szybkiej kopii na smartphona. Dokumenty, które zostaną zakupione za dobrowolne wpłaty, już w styczniu trafią na autorski regał i będą mogły cieszyć oko mieszkańców Gminy Żarów, którzy będą mogli dotknąć, obejrzeć oraz skopiować na własny użytek konkretny eksponat. Przed powstaniem „Regału pamięci” stworzona zostanie strona internetowa o adresie: www.bibliotekadziedzictwa.pl, na której pojawią się informacje o projekcie, sponsorach, zakupionych eksponatach… to tutaj będą publikować kopie elektroniczne w dużej rozdzielczości do użytku zainteresowanych na wolnej licencji, a wszystko po to, aby chronić pamięć o regionie i budować świadomość, lokalny patriotyzm.
Organizatorami projektu są: Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenia Labiryntarium.pl. Partnerem głównym jest Biblioteka Publiczna w Żarowie. Partnerem strategicznym jest Agencja Reklamowa Geospace.
Wydrukuj...