Od 18 do 24 września na całym świecie obchodzimy Tydzień Zakazanych Książek. Inicjatywa ma zwrócić uwagę na kwestie wolności słowa, cenzury oraz zakazu publikacji. Idea towarzysząca Tygodniowi wpisuje się w reguły biblioteki, której jednym z podstawowych zadań jest przeciwstawianie się cenzurze i ograniczaniu dostępu do informacji.

Tydzień Zakazanych Książek zaczęto obchodzić w 1982 roku w odpowiedzi na nagły wzrost liczby podejmowanych prób zakazywania książek w amerykańskich szkołach, księgarniach i bibliotekach. Jak wylicza Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek, od tamtej pory na celowniku „cenzorów” znalazło się ponad 11 tysięcy książek.

W związku z tym w naszej bibliotece prezentujemy wystawę : KSIĄŻKI SKAZANE NA NIECZYTANIE,  jednocześnie zachęcamy Państwa do odwiedzenia nas i  wypożyczenia publikacji, które w różnych okresach i z różnych powodów były zakazane.