Academica – jest darmową wypożyczalnią umożliwiającą korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. To dostęp do 3 623 365 publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. Przy wyszukiwaniu można korzystać z publikacji niechronionych prawem autorskim lub licencjonowanych oraz publikacji chronionych prawem autorskim, które są dostępne na dedykowanych terminalach w bibliotekach należących są systemu Academica. W Academice udostępniane są przede wszystkim książki i czasopisma naukowe ze zbiorów Biblioteki Narodowej, w tym: podręczniki akademickie, prace naukowe i popularnonaukowe, lektury na konkursy i olimpiady przedmiotowe oraz czasopisma naukowe z listy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze wszystkich dziedzin wiedzy. Dostępne są również publikacje niskonakładowe oraz niedostępne na rynku wydawniczym. W czytelni żarowskiej biblioteki jeden z komputerów został wydzielony wyłącznie do korzystania ze wspomnianych zasobów. SERDECZNIE ZAPRASZAMY w godzinach otwarcia biblioteki oraz wybrane soboty(lista na stronie www oraz Facebook biblioteki).