Zapraszamy w magiczną podróż do świata książek…                                               

Dziś polecamy:

Dla dorosłych

Książki Alka Rogozińskiego Teściowe muszą zniknąć oraz Teściowe w tarapatach – dwie prześmieszne komedie kryminalne z wątkami historycznymi w tle. Bohaterkami są dwie kobiety, Maja i Kazimiera, będące swoimi całkowitymi przeciwieństwami. Maja to teściowa nowoczesna, atrakcyjna i wysportowana, żyjąca w konkubinacie, feministka, biorąca udział we wszelkich możliwych manifestacjach i protestach, popierająca ideę wolności i tolerancji. Kazimiera to kobieta o tradycyjnych poglądach, z wielkim „ulem” na głowie, o dużej sylwetce oraz nijakich ubraniach. Uważa, że najlepsze jest wszystko co polskie, natomiast wszelkie zło bierze się od masonów i LGBT. Do tego jest osobą niezwykle pobożną, słuchaczką katolickiej rozgłośni radiowej. Obie panie dzieli prawie wszystko, łączy natomiast małżeństwo ich dzieci, stąd wspólne działania, które podejmują. Lekka relaksująca lektura, komedia pomyłek i absurdów, doskonała na poprawę nastroju.

Dla dzieci i młodzieży

Serię książek podróżniczych dla dzieci o Neli. Nela jest małą reporterką, która podróżuje po świecie i opisuje swoje przygody. Dziewczynka od piątego roku życia zwiedzała różne państwa i krainy geograficzne: Zanzibar, Tanzanię, Mauritius, Tajlandię, Filipiny, Wietnam, Japonię i wiele innych. Jej podróż wiodła przez kontynenty. W swoich książkach opowiada o ciekawych miejscach na świecie, fascynującej przyrodzie, kulturze, mieszkańcach. Oto kilka tytułów wchodzących w skład serii: Nela na 3 kontynentach, Nela i tajemnice świata, Nela i tajemnice oceanów, Nela i skarby Karaibów, Nela na kole podbiegunowym, Nela w krainie orek, Nela i wyprawa do serca dżungli.

Największym plusem poszczególnych części jest to, że książki napisane są z punktu widzenia głównej bohaterki i dlatego w przystępny sposób ukazują różne zakątki świata. Są też bardzo kolorowe, gdyż zawierają zdjęcia, mapy, ilustracje i grafiki. Bez wątpienia posiadają szereg walorów edukacyjnych. Zachęcam więc do przeżycia wspaniałych przygód z Nelą!

Dla dorosłych

Pastelową serię Klaudii Bianek. W pierwszej części Życie po Tobie – poznajemy naszą główną bohaterkę, która po śmierci ukochanego męża, pogrążona w rozpaczy, musi na nowo poukładać swój świat i żyć dalej dla dwojga swoich dzieci i dla siebie. Po sprzedaży domu wyjeżdża na wieś, gdzie zaprzyjaźnia się z Filipem, swoim sąsiadem. Przyjaźń przeradza się w miłość. W kolejnych częściach: Zawsze i na zawsze oraz Taką, jaka jesteś  śledzimy koleje losów Elizy i Filipa. Historia o układaniu sobie świata na nowo, po stracie ukochanej osoby, o różnych obliczach miłości, o tym, że warto marzyć i że zawsze jest nadzieja na szczęście. To powieść o rodzinie i wzajemnych relacjach. Ciekawa fabuła oraz świetnie wykreowane postaci są niewątpliwym atutem serii.

Dla dzieci i młodzieży

Serię książek o Basi autorstwa Zofii Staneckiej. Główna bohaterka jest pięcioletnią dziewczynką. Wraz z rodzicami i braćmi prowadzi zwyczajne życie, bardzo podobne do wielu polskich rodzin, dlatego też w łatwy sposób można się z nimi utożsamiać. Codzienne sytuacje, czasem bardzo trudne, przedstawione są w książkach z perspektywy dziecka – tytułowej Basi. W każdej części poruszane są ważne tematy: zdrowe odżywianie, tolerancja, radzenie sobie z emocjami, pobyt w szpitalu, choroba dziadka. Dzięki temu młody czytelnik ma możliwość oswajania się z danym problemem.                                                Książki o Basi napisane są prostym, pełnym humoru językiem i w przystępny sposób wyjaśniają, jak radzić sobie w różnych sytuacjach życiowych. I z tego powodu przygody dziewczynki i jej rodziny powinien poznać każdy przedszkolak.

Dla dorosłych

Serię Wiatr ze wschodu Marii Paszyńskiej, na którą składają się: 1.Czas białych nocy, 2.Stalowe niebo, 3.Szkarłatna łuna. Historia wielkiej miłości na tle wydarzeń historycznych z początku XX wieku. Główni bohaterowie spotykają się w Petersburgu, w przededniu rewolucji bolszewickiej. Poprzez kolejne części śledzimy skomplikowane losy Anastazji i Kazimierza. Dojrzała opowieść z plejadą dobrze skonstruowanych postaci, którą czyta się jednym tchem.

Dla dzieci i młodzieży

Serię książek Martina Widmarka Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai ze Złotej Listy Książek rekomendowanych przez Fundację – Cała Polska czyta dzieciom. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą niewielkie biuro detektywistyczne. Są bardzo inteligentnymi i odważnymi dziećmi, dlatego potrafią rozwiązać nawet najtrudniejsze zagadki kryminalne.

Książki, w których bohaterami są Lasse i Maja, od wielu lat znajdują się na liście bestsellerów literatury dziecięcej w Szwecji. Pierwszy tytuł – Tajemnica diamentów ukazał się w 2002 roku. Obecnie w skład serii wchodzi 28 części, czytanych przez dzieci w wieku 7-9 lat i starszych, których porywa trzymająca w napięciu fabuła i niewiarygodne zwroty zdarzeń. Niewątpliwym atutem opowieści Widmarka są ciekawe ilustracje i duża czcionka, które powodują, że czyta się je z łatwością.

Dla dorosłych

Serię książek autorstwa Wojciecha Chmielarza, którego głównym bohaterem jest komisarz Jakub Mortka. Nietuzinkowa postać ze swoimi zaletami i wadami, która rozwija się i zmienia w kolejnych częściach. Bogate tło obyczajowe oraz ciekawie skonstruowane wątki kryminalne są dużą zaletą serii. Książki należy czytać w kolejności, gdyż w każdym następnym tomie jest nawiązanie do poprzednich zdarzeń. T.1 Podpalacz, T.2 Farma lalek,  T.3 Przejęcie, T.4 Osiedle marzeń,  T.5 Cienie.

 

Dla dzieci i młodzieży

Książki dla młodych czytelników z cyklu Lukrecja, której autorką jest Anne Goscinny: T.1 Lukrecja, T.2 Lukrecja stawia na swoim, T.3 Lukrecja na pierwszym planie, T.4 Lukrecja rusza w świat, T.5 Lukrecja i dziwny świat dorosłych. Pisarka w dzieciństwie dorastała w kręgu Mikołajka, którego przygody opisał jej ojciec. Chciała stworzyć podobny świat dla nastoletnich dziewczynek. I tak oto powstały książki o Lukrecji. Dwunastoletnia bohaterka mieszka z mamą, ojczymem i przyrodnim bratem. Ma przezabawną babcię Scarlett i trzy przyjaciółki. Przygody Lukrecji są tak ciekawe, że wszystkie książki czyta się z zapartym tchem.

Wydrukuj...