Zapraszamy w magiczną podróż do świata książek… 

Dziś polecamy:

Dla dorosłych

Serię Wiatr ze wschodu Marii Paszyńskiej, na którą składają się: 1.Czas białych nocy, 2.Stalowe niebo, 3.Szkarłatna łuna. Historia wielkiej miłości na tle wydarzeń historycznych z początku XX wieku. Główni bohaterowie spotykają się w Petersburgu, w przededniu rewolucji bolszewickiej. Poprzez kolejne części śledzimy skomplikowane losy Anastazji i Kazimierza. Dojrzała opowieść z plejadą dobrze skonstruowanych postaci, którą czyta się jednym tchem.

 

Dla dzieci i młodzieży

Serię książek Martina Widmarka Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai ze Złotej Listy Książek rekomendowanych przez Fundację – Cała Polska czyta dzieciom. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą niewielkie biuro detektywistyczne. Są bardzo inteligentnymi i odważnymi dziećmi, dlatego potrafią rozwiązać nawet najtrudniejsze zagadki kryminalne.

Książki, w których bohaterami są Lasse i Maja, od wielu lat znajdują się na liście bestsellerów literatury dziecięcej w Szwecji. Pierwszy tytuł – Tajemnica diamentów ukazał się w 2002 roku. Obecnie w skład serii wchodzi 28 części, czytanych przez dzieci w wieku 7-9 lat i starszych, których porywa trzymająca w napięciu fabuła i niewiarygodne zwroty zdarzeń. Niewątpliwym atutem opowieści Widmarka są ciekawe ilustracje i duża czcionka, które powodują, że czyta się je z łatwością.

Dla dorosłych

Serię książek autorstwa Wojciecha Chmielarza, którego głównym bohaterem jest komisarz Jakub Mortka. Nietuzinkowa postać ze swoimi zaletami i wadami, która rozwija się i zmienia w kolejnych częściach. Bogate tło obyczajowe oraz ciekawie skonstruowane wątki kryminalne są dużą zaletą serii. Książki należy czytać w kolejności, gdyż w każdym następnym tomie jest nawiązanie do poprzednich zdarzeń. T.1 Podpalacz, T.2 Farma lalek,  T.3 Przejęcie, T.4 Osiedle marzeń,  T.5 Cienie.

 

Dla dzieci i młodzieży

Książki dla młodych czytelników z cyklu Lukrecja, której autorką jest Anne Goscinny: T.1 Lukrecja, T.2 Lukrecja stawia na swoim, T.3 Lukrecja na pierwszym planie, T.4 Lukrecja rusza w świat, T.5 Lukrecja i dziwny świat dorosłych. Pisarka w dzieciństwie dorastała w kręgu Mikołajka, którego przygody opisał jej ojciec. Chciała stworzyć podobny świat dla nastoletnich dziewczynek. I tak oto powstały książki o Lukrecji. Dwunastoletnia bohaterka mieszka z mamą, ojczymem i przyrodnim bratem. Ma przezabawną babcię Scarlett i trzy przyjaciółki. Przygody Lukrecji są tak ciekawe, że wszystkie książki czyta się z zapartym tchem.

Wydrukuj...

Dodaj komentarz