Piastowska 10, 58-130 Żarów, tel./fax 74-85-80-540, e-mail: biblioteka@um.zarow.pl
„W książkach jest magia i wiedza, zadziwienie światem i nad nim zamyślenie. Kto książkę uznał za część swojego życia, żyje po wielokroć” - Ks. Jan Twardowski
Oddział dla dorosłych
ODDZIAŁ DLA DOROSŁYCH
czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 17.30
Małgorzata Gawron - starszy kustosz
Oddział dla Dorosłych posiada około 25.000 woluminów. Na zbiory oddziału składają się wydawnictwa zwarte, tj. książki i broszury:
  • literatura piękna
    • polska
    • zagraniczna
    • lektury szkolne dla młodzieży
  • literatura popularnonaukowa
    • kompendia z poszczególnych dziedzin wiedzy
    • informatory
    • podręczniki
    • poradniki
Książki wypożyczamy do domu na okres 30 dni, lektury na 14 dni. Prowadzimy rezerwację książek.
  • zbiory specjalne
    • taśmy magnetofonowe
    • książka „mówiona” - nagrania na kasetach magnetofonowych znanych i lubianych pozycji literackich z literatury pięknej, polskiej i zagranicznej. Biblioteka posiada wykaz około 1000 tytułów. Na życzenie czytelnika sprowadzamy konkretne pozycje z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy.

Katalogi:

• alfabetyczny
    Karty katalogowe ułożone są w porządku alfabetycznym według nazwisk autorów lub tytułów dzieł (jeśli praca posiada więcej niż trzech autorów lub wydana jest pod redakcją).
  • rzeczowy
    Karty katalogowe ułożone są według działów Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej (w obrębie działów zastosowano układ alfabetyczny).
Pracownicy biblioteki służą pomocą w korzystaniu z katalogów oraz wyszukiwaniu informacji bibliograficznych. Kartoteki zagadnieniowe:
  • kartoteki zawierają wycinki z gazet, zawierające informacje z różnych dziedzin wiedzy. Biblioteka gromadzi szczególnie informacje na temat miasta i gminy Żarów.
Baza komputerowa - posiadamy biblioteczną bazę komputerową MAK : książek i czytelników. Od 2001 r. wypożyczamy książki komputerowo. Dzięki elektronicznym katalogom możemy w każdej chwili zlokalizować potrzebną pozycję. Przy Oddziale dla Dorosłych:
  • działa Koło Przyjaciół Biblioteki, którego członkiem może zostać każdy pełnoletni czytelnik. Wystarczy tylko wypełnić deklarację i przestrzegać regulaminu Koła. Ze składek członkowskich zakupowane są książki.
  • prowadzona jest akcja - ”Księgonosze”, polegająca na dostarczaniu książek do domu osobom mającym problem z dotarciem do biblioteki, tj. niepełnosprawnym, chorym lub w podeszłym wieku. Wystarczy tylko zgłosić się do biblioteki osobiście, przez znajomą osobę lub telefonicznie, a wolontariuszki dostarczą zamówione książki do domu. Można zamówić konkretną pozycję lub określić swoje zainteresowania, a wtedy bibliotekarz sam dobierze odpowiednią literaturę.

Miasto i Gmina Żarów

Miasto i Gmina Żarów
na dawnych pocztówkach

Do nabycia w Bibliotece,